Aktualitete

Nëse jeni gati për të shkuar në Kanada vjen njoftimi më super që do ju lumturojë pa masë! Mund ta merrni vizën që tani

Duke filluar nga 31 korriku 2018, nëse aplikoni për vizë turistike, studimi ose leje pune apo qëndrim të përhershëm në Kanada, ju duhet me patjetër të jepni shenjat tuaja të gishtave dhe fotot tuaja(biometrike). Ky zgjerim i programit biometrik do të prekë të gjithë shtetasit e huaj nga Europa, Lindja e Mesme apo Afrika. “Po. Ne ju kërkojmë që të […]

Read more ›

“Sa të jetë partia ime, s’më plas për ju”/ Drejtoresha “gangstere” që kërcënon fëmijët

Dhuna në shkolla është kthyer edhe njëherë në qendër të vëmendjes ditën e sotme në Shkodër, ku drejtoresha e shkollës 9-vjeçare “Osman Dhampiraj” kërcënon mësues dhe nxënës. Sot drejtoresha, Saime Hagrebaj, është denoncuar nga një grup mësuesesh dhe tre nxënës, të cilët kanë shkuar në Rajonin Policor për të paraqitur dëshmitë e tyre. Në një prononcim për mediat lokale, mësuese […]

Read more ›

Të 8 Anëtarët E Famiiljes Me Aftësi Ndryshe, I Vogli Përlot Me Fjalët: Dua Vetëm Të Shërohet Gjyshja!

Që mjerimi është një faktor që jeton në shumë familje shqiptare, kjo tashmë nuk vihet më në diskutim. I trishtueshëm është fakti që në vend që të minimizohet, përhapet edhe më shumë çdo ditë që kalon. Në lagjen “5 maji” në Elbasan, në një banesë të sajuar jeton një familje me 8 anëtarë. Emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” bëri një vizitë […]

Read more ›

Vjehrri vrau nusen e djalit, kushëriri rrëfen si ndodhi krimi në familje

Në Gjykatën e Krimeve të Rënda po zhvillohet procesi gjyqësor ndaj Ndoc Totës, i cili një vit më parë vrau në oborrin e banesës në Laç bashkëshorten e djalit të tij, Vera Totën. Ngjarja tronditëse ndodhi pas rreth një viti zënkash familjare në familjen Tota. Nusja, e cila u bë edhe viktimë e dorës së vjehrrit të saj 76-vjeçar, kërkonte […]

Read more ›

Secili kosovar që ka planifikuar pushime në Shqipëri, duhet ta lexojë patjetër këtë

Mërgim Gashi është pushues i rregullt në bregdetin shqiptar. Ai thotë se çmimet mesatare të qëndrimit dhe të shërbimeve, janë arsyet pse ai çdo vit viziton Shqipërinë. Por, bën të ditur se nëse sheh ngritje të çmimeve në Rivierën Shqiptare, do të shqyrtonte mundësinë për të shkuar në bregdetin e Turqisë meqë viteve të fundit ka shumë oferta sa i […]

Read more ›

Nuk do ta besoni! Ja sa ishte rroga e Enver Hoxhës gjatë komunizmit

Në listën e 33 drejtuesve të qeverive shqiptare, prej vitit 1912 deri më sot, Enver Hoxha ishte kryeministri i 22-të. Ai e mbajti këtë detyrë nga 23 tetori 1944 deri më 19 korrik 1954, plot 9 vjet, 9 muaj e 26 ditë. Në librin e tij “Historitë e 33 kryeministrave të Shqipërisë”, gazetari dhe pedagogu Roland Qafoku i jep të […]

Read more ›

Reshje dëbore në fillim qershori, temperaturat minus 12 gradë

Temperatura minus 12 gradë në fillim të qershorit. Ky është moti në Rusi. Në rajonet Perm dhe Komi të Siberisë është shënuar rekord për temperatura të ulëta në këtë periudhë të vitit. 1 qershori është regjistruar si dita më e ftohtë në 50 vjetët e fundit.

Read more ›

Sot merrni çadrën me vete, temperaturat e larta do të “tremben” nga shiu

Moti mbetet me kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta duke sjellë shira të përkohshëm në pjesën më të madhe të vendit kryesisht në zonat lindore ku priten rrebeshe shiu. Ndërsa në zonat e ultësirës perëndimore dhe bregdeti do të jenë më të izoluara. Sipas Meteoalb era do të fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi […]

Read more ›

I ati shkroi në Facebook se i biri vdiq dhe mjekët e shpëtuan, sot ndodh tragjedia

15-vjeçari nga Kosova, i cili u dëmtua teksa kishte shkuar në një pishinë, ka ndërruar jetë në spital. Babai i tij shkroi në rrjetet sociale se i biri kishte ndërruar jetë, teksa ai ndodhej ende në spital, nën kujdesin e mjekëve. Menjëherë statusi u fshi, por ditën e sotme, i riu nuk mundi t’i përballojë plagët e rënda. Ka qenë […]

Read more ›

Lajm super i mirë për shqiptarët, Holanda ka nevojë për ju. Ofron vende pune

Kryetari i Bashkisë se Roterdamit, teksa vlerësoi rekomandimin e KE për Shqipërinë, shtoi se ne do ta mbështesim Shqipërinë në këtë proces, duke ju dhënë njerëzve shpresë. Ai hodhi idenë e zbatimit të më shumë projekteve me karakter ekonomik, si një mënyrë e krijimit të vendeve të punës dhe largimit të të rinjve nga rruga e krimit. Ai preku po […]

Read more ›