Kuriozitete

Kjo foto ka një gabim, a mund ta gjeni atë brenda një sekonde?

Testojeni trurin tuaj me këtë fotografi, në të cilën duhet ta gjeni gabimin brenda një sekonde. Shumica prej nesh e përdorim një pjesë të trupit gjatë tërë ditës, kështu që dëshironi që ta provoni logjikën dhe anën kreative të vetes tuaj, mënyra ma e mirë për ta bërë këtë është duke provuar teste të ndryshme. Engimat dhe testet e ndryshme […]

Read more ›

Pamjet që po çmendin rrjetin, njeriu filmohet duke fluturuar në qiell

Një figurë misterioze në formë njerëzore ishte duke fluturuar në qiell. Videoja e çuditshme tregon objektin që rri pezull mbi retë para se të zhduket shkurtimisht. “Humanoidi” rishfaqet para se të zhduket në ajër, duke shkaktuar spekulime nëse ishte një njeri apo krijesë nga hapësira e jashtme. Video u postua në Facebook dhe u filmua në Sydney, duke zgjatur rreth […]

Read more ›

5 gjëra që kurrë nuk duhet të bëni pas të ngrënit. Numri 4 është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin tuaj!

A e dini se vajtja në shtrat menjëherë pas darkës apo drekës është një zakon shumë i dëmshëm? Besojeni apo jo, përveç këtij zakoni, ka edhe gjëra të tjera që ju duhet të shmangni pas drekës ose darkës. Le të hedhim një vështrim: Duhani Disa studime kanë treguar se pirja e duhanit menjëherë pas një vakti është e barabartë me […]

Read more ›

Filloi të gërmonte në oborrin tij, por ende nuk e beson atë që ka zbuluar

John Sims zbuloi diçka të pazakontë në kopshtin e tij dhe në një kohë fare të shkurtër zbulimi i tij u bë krejtësisht viral. Ai po merrej me kopshtin kur vuri re që një pjesë e tokës ishte pak më e thellë. Kjo ngjalli kuriozitet të madh tek John, i cili vendosi ta zbulonte medeomos se për çfarë bëhej fjalë […]

Read more ›

Keni këso lloj gungash në qafë ose pas veshit? Atëherë duhet ta lexoni këtë

istat epirdermoide janë dukuri relativisht e zakonshme për shumë njerëz. Disa i referohen cistave epidermoide si cista dhjamore, por kjo është gabim. Sipas klinikës Mayo, cistat dhjamore vërtetë janë të rralla dhe origjinën e kanë nga gjëndrat dhjamore. Zakonisht pa dhimbje, cistat epidermoide shpesh nuk kërkojnë trajtim. Megjithati, nganjëherë infeksioni ose paraqitja e tyre mund të çojë deri në kërkimin […]

Read more ›

“Mjaft përdorët letrat higjienike në tualet”, doktorët japin alarmin për shëndetin tuaj

Përdorimi i letrës higjienike nuk u pastron siç duhet dhe mund të shkaktojë probleme shqetësuese shëndetësore, paralajmërojnë ekspertët. Ndërsa vendet si Japonia, Italia dhe Greqia zakonisht përdorin bidetë për t’u pastruar, vende të tilla si Britania, SHBA dhe Australia zakonisht mbështeten në letrën higjienike për ta kryer këtë punë. Por, tani mjekët paralajmërojnë se vetëm fshirja nga jashtë dhen përdorimi […]

Read more ›

Jeni fëmija i parë, i mesmi apo i fundit? E ardhmja që ju pret në varësi të këtij vendi në familje

Me sa duket ndikon në personalitetin e fëmijëve, nëse janë të parët, i mesmi apo fëmija i fundit pra më i vogli. Sipas ekspertëve, për secilin kanë disa gjëra për të theksuar, që ndikon në të ardhmen e tij. 1. Fëmijë i parë Disa ekspertë besojnë se fëmijët e parë janë në shumicën e kohës më të pjekur dhe të […]

Read more ›

Mjalti më i shtrenjtë në botë gjendet në Turqi.. Ja sa mijëra euro kushton 1 kilogrami

Mjalti “Elvish Honey”, që në shqip përkthehet “Mjati i Elfëve”, konsiderohet si më i shtrenjti në botë dhe kushton 5 mijë euro kilogrami dhe është shumë i lartë dhe i paarritshëm për një pjesë të madhe të popullsisë. Ky mjaltë i veçantë prodhohet nga bletët në mënyrë mjaft natyrale në luginën Saricayr, por jo në kushte normale. Karakteristika e këtij […]

Read more ›

Ja kështu mund ta dini se kush e viziton fshehtë profilin tuaj

Përherë e më shumë, përdoruesit e facebook bëhen kuriozë se kush e viziton profilin e tyre. Vëmendja virtuale që na kushtojnë të tjerët, me sa duket plotëson vëmendjen që na mungon në realitet. Tashmë ka një metodë të re dhe të thjeshtë për të mësuar se kush na viziton profilin Mjafton të klikoni me butonin e djathtë të mouse në […]

Read more ›

E RËNDË! SHKRUMBOHET BANESA TEKSA 7 ANËTARË TË NJË FAMILJE ISHIN NË GJUMË

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Uells të Britanisë së Madhe, ku një banesë është përfshirë nga flakët. Sipas Daily Mail, 7 anëtarë të një familjeje dyshohet se mund të kenë humbur jetën pasi zjarri dogji shtëpinë e tyre kur ishin në gjumë. David Cuthbertson, 68 vjec vdiq nga flakët që përfshinë banesën në orët e para të mëngjesit […]

Read more ›