Lajme

Të gjithë shqiptarët që duan të shkojnë në Gjermani të mblidhen këtu! Ka një lajm shumë të mirë

Shumë shqiptarë janë në kërkim të një vendi pune në Gjermani pasi e shohin këtë vend si më të përshtatshmin për realizimin e aspiratave të tyre. Në kuadër të kësaj, ministri i Punës dhe Mirqenies Sociale në Kosovë, Ilmi Reçica ka kërkuar nga shteti gjerman një marrëveshje për punë sezonale për shqiptarët. Kjo kërkesë u bë gjatë takimit të sotëm […]

Read more ›

“O goce m’fal 1 minutë”/ 19 shprehje që shqiptarët nuk i përmendin më

Janë disa shprehje që brezat e para ’90-ës kanë “bërë histori” me to, por pushtimi nga teknologjia dhe modernizimi duket sikur na ka shpërfytyruar duke zhveshur shoqërinë nga vlerat reale. Ditët e sotme gjithçka është komecializuar, materializuar dhe fetishizuar. Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjalorit. Nëse një të riu sot, do ta uronim me […]

Read more ›

Korrte barin në kopshtin e fqinjit, i riu nga Peqini përfundon në mënyrë tragjike

Një 35 vjeçar ka humbur jetën në mënyrë tragjike në qytetin e Peqinit, teksa ka qenë duke punuar me një korrëse bari, e cila funksiononte me energji elektrike. Viktima është Ilir Sharka. Ai ka rënë në kontakt me rrymën dhe ka ngelur i vdekur në vend. I riu po punonte në kopshtin e fqinjit në momentin kur ka ndodhur ngjarja […]

Read more ›

“Më vjen zor që kam dalë para publikut… kam sjellë burrin se më ka zhdukur pasurinë, jetën dhe familjen”

Një çift bashkëshortësh janë bërë sot pjesë e rubrikës “Shihemi në Gjyq” të emisionit “E Diela Shqiptare”. Dafina ka kërkuar një seancë ndërmjetësimi me bashkëshortin e saj Naun, për shkak të një biznesi që kanë. Ata janë pronarë prej shumë vitesh të një pike karburanti në fshatin Gjinar të Elbasanit. Por Dafina akuzonte bashkëshortin pse nuk ka regjistruar pronën mbi […]

Read more ›

Shqiptarë, ja si po na helmojnë! Nami i zi sot në Elbasan, sekuestrohet ky produkt ushqimor që e hamë përditë

E tmerrshme! Mbi 9 ton mish, i cili dyshohet të jetë i kontaminuar, është sekuestruar në qytetin e Elbasnait, E ne njoftimin e policisë bëhet me dije se janë sekuestruar 978 kg mish derri, 3840 kg kofshë pule, 3920 kg fileto pule, 37 kg mish viçi, 111 kg qofte dhe 645 kg gjiro gici, produkt i gatshëm. Kjo sasi, e […]

Read more ›

Kush është “banda e Putinit”, mafia mbi të gjitha mafiat?

Rusinë e Vladimir Putinit e kanë quajtur shumë gjëra: kleptokraci, shtet me autoritarizëm post-modern, dhe, përshkrimi jo fort i mirëpritur i Barak Obamës, “fuqi rajonale”. Por një tjetër përshkrim, që ngjiti më shumë, erdhi nga një prokuror spanjoll gjatë një gjyqi kundër mafias. Ai e quajti Rusinë moderne “një shtet mafioz”. Është shprehje që të ngulitet, por çfarë kuptimi ka […]

Read more ›

Prostitucion e pastrim parash, çohet në gjyq “Dan Bilzeriani” i Shkodrës

shtë dërguar për gjykim çështja e grupit të prostitucionit në Shkodër, e kryesuar nga Rinard Tata, i njohur si “Dan Bilzeriani” i Shkodrës. 10 persona janë pjesë të këtij grupi dhe nën hetim. Ata akuzohen për prostitucion dhe pastrim parash,. Prokuroria e Shkodrës përfundoi hetimet dhe ka dërguar për gjykim 11 të pandehur, të cilët prej shumë vitesh kishin rekrutuar […]

Read more ›

Ky është kryebashkiaku më fatlum në vend, i ka dalë Lotaria Amerikane

Siç duket, Lotaria Amerikane i ka marrosur të gjithë e kushdo po shkon drejt kërkimit të një vendi më të mirë jetese, duke parë se gjendja aktuale në vend është keq e mos më keq. Kështu, drejt Amerikës po pretendojnë të shkojnë jo vetëm qytetarët e thjeshtë të këtij vendi, por edhe ata që janë të njohur në vend e […]

Read more ›

Tragjedia ajrore me 102 viktima, mes tyre 4 fëmijë

Detaje të reja kanë dalë lidhur me ngjarjen tragjikë të ndodhur pak orë më parë në kryeqytetin kubanez Havana. Avioni Boeing 373 u ngrit nga aeroporti kombëtar Jose Marti, por është përplasur pak minuta më vonë, duke shpërthyer në flakë. Presidenti i Kubës, që ka mbërritur në vendngjarje ka deklaruar se ka një numër të madh viktimash. Sipas informacioneve kishte […]

Read more ›

Kryeministrja Britanike jep lajmin e madh për shqiptarët: Ndryshe nga BE do punojmë së bashku dhe…

“Është në interesin tonë të punojmë së bashku me rajonin për t’i adresuar këto sfida të përbashkëta, me të cilat nuk përballen vetëm të gjithë vendet e Ballkanit por edhe shtete të tjera në Evropë e botë”, thuhet në mesazhin e kryeministres, Theresa May, sipas ambasadës britanike në Tiranë. Kryeministrja e Britanisë ka deklaruar se e shkuara e rajonit ka […]

Read more ›