Lajme

Vetëm në Shqipëri mund të ndodhë! Kryebashkiaku shqiptar fiton lotarinë amerikane

Ka aq pak shpresë në këtë vend, sa për llotarinë amerikane nuk po aplikojnë vetëm njerëzit e thjeshtë, por edhe drejtues të rendësishëm lokal. Njëri prej fituesve të këtij viti është edhe kryebashkiaku i Pogradecit, Eduart Kapri. Kaprit i mbaron mandati viti tjetër dhe duket se ky është një ogur i mirë për të jetë të re në SHBA, por […]

Read more ›

Harrojini planet e fundjavës, moti sjell surpriza të reja

Nëse keni plane për nesër, ju bëjmë me dije se fundjava do të jetë e shoqëruar me shi. Sot pasdite (e premte, dt.18) priten reshje të dobëta në të gjithë vendin. Sipas IGJEUM: Nesër (e shtunë, dt.19) pritet që në orët e paradites të ketë reshje të dobëta në të gjithë vendin. Nesër (e shtunë, dt.19) temperaturat minimale dhe maksimale […]

Read more ›

Nuk do e besoni çfarë do ndodhë në Shqipëri këto ditë, kujdes gjatë..

Pjesa më e madhe e Europës, duke përfshirë këtu edhe Europën Juglindore dhe Shqipërinë, do të përjetojnë temperatura të larta deri në fund të muajit Maj 2018, sipas Meteoalb Parashikimi i motit për ditën e ejte është: Moti mbetet me kthjellime vranësira kalimtare; më të shpeshta në Veri dhe pjesërisht në Qendër. Por, pasditja vijon kryesisht me kthjellime në zonat […]

Read more ›

“Pse të mori zoti, të thiri për vete”, ky është 17 vjeçari që humbi jeten me motor në Itali (Foto)

Klajdi Leka është adoleshenti që ndërroi jetë në Itali pasi u përplas nga një makinë, teksa po udhëtonte me motor. Policia italiane bëri me dije se i riu nuk ishte i pajisur me leje drejtimi. Ngjarja e rëndë ndodhi në Piotello të Milanos. Ai u dërgua në spitalin San Raffaele, për të marrë ndihmën e parë. Mjekët u shprehën se […]

Read more ›

Nuk do ta besoni, ky është qyteti i Shqipërisë që mban rekord për femra beqare

Mesatarja e femrave beqare sipas matjeve të INSTAT është rreth 23.1 për qind në shkallë vendi. Vendin e parë çuditërisht e zë Dibra. Mirëpo, numri i meshkujve beqarë është shumë herë më i madh: rreth 32 për qind në të gjithë Shqipërinë. Më poshtë gjeni shpërndarjen, sipas hartave: Harta e femrave beqare: Tiranë – 27.2 për qind Durrës – 22.6 […]

Read more ›

“I kishin shtruar batanijen që ta përdhunonin”, babai i 13-vjeçares rrëfen tmerrin

Ngjarja e djeshme në Fier, ku tre djem nga mosha 22 deri në 24 vjeç, rrëmbyen një 13-vjeçare dhe tentuan ta përdhunonin, tronditi jo pak opinionin publik dhe së pari familjen e vajzës. 13-vjeçarja ka përjetuar tmerrin teksa ishte nisur për tek banesa e xhaxhait të shihte Tv, pasi familja e saj në kushte ekstreme varfërie nuk ka një të […]

Read more ›

Flet policja simpatike që ‘ua mbledh shoferëve’: Ja pse na kanë frikë meshkujt…

Puna në Policinë e Shtetit është sa e vështirë, po aq edhe e bukur. Të paktën kështu e konsideron një nga punonjëset e Policisë Rrugore, Ermela Lika. 26-vjeçarja, në një rrëfim për “Shekulli-n”, shprehet mjaft e kënaqur për profesionin që ajo ka zgjedhur të ushtrojë. Ermela kryen shërbime nëpër rrugët e Tiranës që prej dy vite. Ajo tregon se si […]

Read more ›

E ëma kërkon ta nxjerrë nga shtëpia, djali e çon në gjyq. Habit publikun me deklaratat e tij

Nënë e bir ishin protagonistët e sotëm të rubrikës “Shihemi në Gjyq” në emisionin “E Diela Shqiptare” për shkak të një konflikti për një apartament. Jorgo solli të ëmën, Elenin në seancën e ndërmjetësimit, pasi ajo kërkon ta nxjerrë nga shtëpia. Ai u martua disa vite më parë dhe jetoi me bashkëshorten në shtëpinë e prindërve të tij. Por kur […]

Read more ›

Harrojeni diellin e të dielës, e hëna do t’ju bëjë qull

E diela me parashikimin e motit për shi, na gënjeu. Dita ishte e bukur dhe dielli shkëlqeu lart, por siç duket, dhe pse jemi në mes të muajit maj, do të na duhet të durojmë edhe për pak kohë reshjet e shiut. Për ditën e sotme parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Mbi territorin shqiptar do të ketë kthjellime […]

Read more ›

Jeta e vështirë e 15-vjeçares që humbi jetën në orën e mësimit, ishte rritur me…Ja çfarë la në klasë

Ngjarja tragjike e cila ndodhi ne 9 maj, ku 18-vjeçarja Gerta Kasa humbi tragjikisht ne klase, teksa ishte duke ndjekur mesimet, nuk mund te kaloje lehte. Fillimisht ate dite u tha se shkak u be epilepsia, por jo, edhe mjeket nje dite me vone pohuan se e reja nuk vuante nga kjo semundje, por qe shkak eshte bere nje mosfunksionim […]

Read more ›